Πρόγραμμα εκπαίδευσης 2015-2016

Πρόγραμμα εκπαίδευσης 2015-2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 4ης ΣΕΙΡΑΣ ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ ΑΙΓΑΛΕΩ

Α/Α

ΗΜΕΡ/ΝΙΑ

ΜΑΘΗΜΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ
 

 

1

 
ΔΕΥΤΕΡΑ
05-10-15

 
Γνωριμία Εθελοντών 4ης Σειράς
Ενημέρωση ΕΠΟΜΕΑ Αιγάλεω

Ρουμελιώτης Γεώργιος Εκπαιδευτης ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

 

2

 
ΤΕΤΑΡΤΗ
07-10-15

Μαθημα Πρωτων Βοηθειων
(Λιποθυμία – Αεραγωγός –Θεση ασφαλείας)

Ρουμελιωτης Γεωργιος Εκπαιδευτης ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

 
3

 
ΔΕΥΤΕΡΑ

Μαθημα Πρωτων Βοηθειων (heimlich-
Σκηνή ασφαλείας- Εγκαύματα-ΗλίασηΗλεκτροπληξία)

Ρουμελιωτης Γεωργιος Εκπαιδευτης ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

 xxxx

12-10-2015

xxxxx

 xxxx

4

14-10-15

Μαθημα Πρωτων Βοηθειων
(Αφαίρεση κρανους- Κολαρα –
Νάρθηκες)

Ρουμελιωτης Γεωργιος Εκπαιδευτης ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

5

 
ΔΕΥΤΕΡΑ
19-10-15

Μαθημα Πρωτων Βοηθειων (Γιλέκο Ακινητοποίησης)

Ρουμελιωτης Γεωργιος Εκπαιδευτης ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

6

 

ΤΕΤΑΡΤΗ
21-10-15

Μαθημα Πρωτων Βοηθειων
(Ειδη φορείων - Ακινητοποιησεις φορείων)

Ρουμελιώτης Γεώργιος
Εκπαιδευτής ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

Στυλιανός Συλαιδής

7

 

ΔΕΥΤΕΡΑ
26-10-15

Μαθημα Πρωτων Βοηθειων (Ειδη φορείων - Ακινητοποιησεις φορείων)

 
Στυλιανός Συλαιδής

8

 

ΤΕΤΑΡΤΗ
28-10-15

Ορθοπεδικά Τραύματα –
Ακινητοποιήσεις Τραυματισμένων μελών

Ζήσης Νικόλαος
Ιατρός Ορθοπεδικός

9

 
ΔΕΥΤΕΡΑ
2-11-15

Ορθοπεδικά Τραυματα & Αντιμετώπιση αυτών

Ζησης Νικολαος Ιατρός Ορθοπεδικός

10

 
ΤΕΤΑΡΤΗ
4-11-15

Καρδιολογικές Παθήσεις

Καρυστινός Γεώργιος
Αξιωματικός Ιατρός 
Καρδιολόγος Πολεμικής Αεροπορίας

11

 

ΔΕΥΤΕΡΑ
09-11-15

Καρδιοαναπνευστικη Αναζοωγονηση (ΚΑΡΠΑ) BLS/AED - ERC

Ρουμελιωτης Γεωργιος
Εκπαιδευτης ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ
Νέλα Βίκη
Αξιωματικός Νοσηλευτικής
Πολεμικής Αεροπορίας

12

 
ΤΕΤΑΡΤΗ
11-11-15

Ανατομία ανθρώπινου σώματος

Μπογιόκας  Ιατροδικαστής

13

 
ΔΕΥΤΕΡΑ
16-11-15

Παθολογικα Αιτια (Μέθη- ΥπότασηΚριση Αναπνευστικού)

Ειρήνη Σιαμούτα Γενικός Ιατρός

14

 
ΤΕΤΑΡΤΗ
18-11-15

 
Treage
(Διαλογή Θυμάτων )

Νέλα Βίκη
Αξιωματικός Νοσηλευτικής Πολεμικής Αεροπορίας

 

15

 
ΔΕΥΤΕΡΑ
23-11-15

 

Θλαστικά Τραυματα

 
Δουλάμης  Νικόλαος
Υπευθυνος Τομέα Υγείας ΙΕΚ Ξυνή Πειραιά

16

 
ΤΕΤΑΡΤΗ
25-11-15

Νεκροτομείο (νεκροψία)

κ  Μπογιόκας
Ιατροδικαστής

17

ΔΕΥΤΕΡΑ
01-12-14

ΤΖΑΝΕΙΟ Επίσκεψη στα ΤΕΠ

Ρουμελιώτης Γεώργιος

17

ΔΕΥΤΕΡΑ
30-11-15

Υποστυλώσεις- Σχέδια Κτηρίων
Κατασκευές

Κερπελης Πλουταρχος Μηχανικός ΟΑΣΠ

18

ΤΕΤΑΡΤΗ
02-12-15

Αυτοπροστασία από σεισμούς

Κερπελης Πλούταρχος Μηχανικός ΟΑΣΠ

19

ΔΕΥΤΕΡΑ
07-12-15

Έρευνα – Εντοπισμός -Διάσωση Υλικά- Εξοπλισμός

Ρουμελιωτης Γεωργιος Εκπαιδευτής ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

20

ΤΕΤΑΡΤΗ
09-12-15

Έρευνα – Εντοπισμός -Διάσωση Υλικά- Εξοπλισμός

Ρουμελιώτης Γεώργιος Εκπαιδευτής ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

21

ΔΕΥΤΕΡΑ
14-12-15

Ραδιοβιοχειμικά Καταστροφές και Αντιμετώπιση Αυτών

Μαλιτσίδης Δημήτριος
Αξιωματικός Πολεμικής Αεροπορίας

22

ΤΕΤΑΡΤΗ
16-12-15

Ραδιοβιοχειμικά Καταστροφές και Αντιμετώπιση Αυτών

Μαλιτσίδης Δημήτριος
Αξιωματικός Πολεμικής Αεροπορίας

23

ΔΕΥΤΕΡΑ
04-01-16

Ψυχολογία Καταστροφών

Ψυχολόγος Ανδρομάχη  Χιωτίνη

24

ΤΕΤΑΡΤΗ
06-01-16

Ψυχολογία  Θυμάτων

Ψυχολόγος
Ανδρομάχη Χιωτίνη

 
25

ΔΕΥΤΕΡΑ
11-01-16

 
Μετεωρολογία

Σκριμιζέας Παναγιώτης Μετεωρολόγος ΕΜΥ

26

ΤΕΤΑΡΤΗ
13-01-15

Θεωρία ορεινής διάσωσης

Ρουμελιώτης   Γεώργιος
Εκπαιδευτής  ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

Κασιώτης Βασίλης (RIGGER)

27

ΔΕΥΤΕΡΑ
18-01-16

Σχοινιά -  Κόμποι

 
Κασιώτης Βασίλης (RIGGER)

28

ΤΕΤΑΡΤΗ
20-01-16

Γνωριμία με ορειβατικό εξοπλισμό

Κασιώτης Βασίλης (RIGGER)

29

ΔΕΥΤΕΡΑ
25-01-16

Καταδυτικό Θεωρητικό Μάθημα

Περβελης Παναγιώτης
Αξιωματικός Πολεμικής
Αεροπορίας, Εκπ/της
Καταδύσεων

30

ΤΕΤΑΡΤΗ
27-01-16

Καταδυτική Ιατρική Θεωρία

Καρυστινός Γεώργιος
Αξιωματικός Ιατρός 
Καρδιολόγος Πολεμικής Αεροπορίας

 

31

ΔΕΥΤΕΡΑ
01-02-16

Θεωρητικό  μάθημα Ναυαγοσωστικής

Περβελης Παναγιώτης
Αξιωματικός Πολεμικής Αεροπορίας

32

ΤΕΤΑΡΤΗ
03-02-16

Αστικές Δασικές Πυρκαγιές

Πυροσβεστικό Σώμα (Σταθμός  Κολωνού)

33

ΔΕΥΤΕΡΑ
08-02-16

Πρακτική και εξοπλισμός Πυροσβεστικού Οχήματος

Πυροσβεστικό Σώμα (Σταθμός  Κολωνού )

 

34

ΤΕΤΑΡΤΗ
10-02-16

Τηλεπικοινωνίες – Δίκτυα - Ίντερνετ

Κουτρας Ιωαννης Αξιωματικός Ε.Α.
(ΣΜΑ)

35

ΔΕΥΤΕΡΑ
15-02-16

Τηλεπικοινωνίες  (πρακτικό με ασύρματους)

Κουτρας Ιωαννης Αξιωματικός Ε.Α.
(ΣΜΑ)

36

 
ΤΕΤΑΡΤΗ
17-02-16

 
Πρακτική  -κόμποι -   rappel

Ρουμελιώτης Γεώργιος
Εκπαιδευτής ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

Κασιώτης Βασίλης (RIGGER)

37

ΔΕΥΤΕΡΑ
22-02-16

 
Πρακτική  σχοινιά - rappel

Κασιώτης Βασίλης (RIGGER)

38

ΤΕΤΑΡΤΗ
24-2-16

Πρακτική  σχοινιά -  rappel

Κασιώτης Βασίλης (RIGGER)

39

ΔΕΥΤΕΡΑ
29-02-16

Φαρμακείο - Υλικά

Στυλαινός Συλαιδής


40

ΤΕΤΑΡΤΗ
02-03-16

Φαρμακείο - Υλικά

Στυλαινός Συλαιδής

 

41

 
ΔΕΥΤΕΡΑ
07-03-16

Απεγκλωβισμός από όχημα

Ρουμελιώτης   Γεώργιος
Εκπαιδευτής  ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

Βοηθοί Εκπαίδευσης

42

ΤΕΤΑΡΤΗ
09-03-16

Απεγκλωβισμός από όχημα

Ρουμελιώτης   Γεώργιος
Εκπαιδευτής  ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

Βοηθοί Εκπαίδευσης

43

ΣΑΒΒΑΤΟ
12-03-16

Άσκηση διάσωσης σεισμού

Ρουμελιώτης   Γεώργιος
Εκπαιδευτής  ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

Βοηθοί Εκπαίδευσης

44

ΤΕΤΑΡΤΗ 16-03-16

Επίδειξη-  Πρακτική διασωστικού τρίποδα

Ρουμελιώτης   Γεώργιος
Εκπαιδευτής  ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

45

ΣΑΒΒΑΤΟ
19-03-16

Άσκηση στο Μαίναλο Τρίπολης και ανάβαση κορυφής

Ρουμελιώτης   Γεώργιος
Εκπαιδευτής  ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

46

ΣΑΒΒΑΤΟ
26-03-16

Άσκηση  σεισμού

Ρουμελιώτης   Γεώργιος
Εκπαιδευτής  ΚΟΜΑΚ/ΠΣΕΑ

Στο πρόγραμμα θα υπάρχουν αλλαγές ανάλογα με τους χρόνους των εκπαιδευτών. Επίσης θα γίνουν όσες επαναλήψεις χρειάζονται ώστε η εκπαίδευση να είναι όσο το δυνατόν πιο κατανοητή για όλους. Θα προσπαθήσουμε να τηρηθούν οι ακριβής ημερομηνίες .

Για το Γρ. Εκπαίδευσης ΕΠΟΜΕΑ Αιγάλεω
Ρουμελιώτης Γεώργιος

Ενδιαφέρεσαι να γίνεις διασώστης; Πάτησε εδώ